Terapie
Dornova metoda
Je to jemná manuální technika, jejíž záměrem je obnova, zlepšení nebo zachování správné funkce pohybového aparátu. Celostně ošetřuje opěrný aparát a reguluje chybná postavení kostí v kloubních spojeních v celém těle. Tato terapie se provádí při pohybu ošetřovaného. Pohybem se zapojí do činnosti svaly a všechny složky pojivových tkání (kosti, kloubní pouzdra, vazy, šlachy, fascie). Pojivové tkáně při pohybu aktivně spolupracují a nevytváří nežádoucí ochranné stažení. Uvedení těla nebo jeho jednotlivých částí do pohybu umožní terapeutovi přirozenou manipulaci s tělem ošetřovaného. Tlakem prstů či dlaně navozuje relaxaci tkání a působí na kosti a klouby. Uvolněné tkáně a jemný, ale cílený tlak napomáhá k obnovení správné biomechanické funkce kloubních spojení.
Doteky terapeuta vedou k relaxaci tkání a ošetření tkání v kontaktním místě se po nápravě kostního podkladu projeví v celém těle. Zlepší se funkce svalů, pojivových tkáních a také funkce orgánů. Dochází k obnově na buněčné úrovni, buňky celého těla jsou zásobeny kyslíkem a živinami, zlepšuje se látková výměna a zrychluje se regenerace tkání cévního, lymfatického i nervového systému.
Terapeut k práci využívá zejména své ruce jako nejcitlivější nástroj. Důležitá je hmatová dovednost a také znalosti anatomie. Je sice fajn vycházet z odkazu předků a jejich lidových metod, ale jak praví moudří : „Znalost anatomie slouží jako okno, kterým se lze dívat do těla“. Hmatové dovednosti a znalosti terapeuta dokážou odhalit zejména při preventivním ošetření problémy v jejich počátku, kdy se ještě neprojevují změnou pohybových vzorců nebo bolestivostí. Jejich včasným odstraněním lze účinně předcházet rozvoji nemocí opěrného aparátu, popřípadě včas vyhledat odbornou pomoc veterinárního lékaře.
Pro koho je DM vhodná?
Téměř pro všechny psy od štěněte po seniory. Dornova metoda je vhodná i pro psy po úraze či operaci, ale zde pouze za předpokladu předchozí konzultace s veterinárním lékařem.
Kontraindikace:
- vysoká teplota
- fraktury kostí či jiné kostní patologie
- otevřené rány
- akutní zánětlivé stavy
- akutní revmatický stav kloubů
- zhmoždění svalů
- březost
- akutní virová či infekční onemocnění
- rakovina
(zdroj textu: Institut zdraví zvířat)
Spolupráce s veterinárními lékaři a dalšími manuálními terapeuty je pro mne samozřejmostí!
"Měkké techniky"
Měkké tkáně (kůže, fascie, svaly) jsou úzce spojeny s pohybovou soustavou a pro svou správnou funkci, musí být pohyblivé a uvolněné. Vlivem nadměrného nebo jednostranného přetížení, úrazů, nemocí nebo nedostatku pohybu dochází v měkkých tkáních k zatuhnutí a „přilepení“ tkání k sobě, čímž vznikají lokální zatvrdliny (myogelózy), stresové i spoušťové body, které vyvolávají v těle bolest a napětí. Funkční porucha měkkých tkání často vede k zacyklovanému kruhu – „bolest – porucha pohybu“.
Měkké techniky se cíleně zaměřují právě na ošetření kůže, podkoží, fascií, svalů a jejich úponů. Slouží také jak k uvolnění svalových spasmů a k odstranění tzv. reflexních, obvykle bolestivých změn ve svalech a okolních strukturách, tak i k celkovému uvolnění. Nelze je zaměňovat s masážními technikami. Měkké techniky ovlivňují struktury hlazením, protažením, řasením nebo tlakem.
(zdroj textu: www.veronikaherzogoa.cz)
Technika MET
Technika MET (muscle energy technique), upravila pro využití ve veterinární medicíně Mgr. Veronika Herzogová, Dis. Jedná se o jedinečný autorský terapeutický koncept ve veterinární rehabilitaci, který nepracuje pouze s pasivním protažením jako u strečinku, ale správně využívá vhodných principů z několika neuromuskulárních technik.
Neuromuskulární techniky, jako je MET nebo PIR (postizometrická relaxace), či další, v sobě spojují manuální medicínu a vlastní rehabilitaci. Jsou to techniky, které ovlivňují svalové spasmy a přetížená svalová vlákna, zejména spoušťové body (trigger points). Těmito metodami je možno léčit i zřetězené svalové spasmy a spoušťové body vyvolávající přenesenou bolest.
(zdroj textu: www.veronikaherzogova.cz)
Aktivní pohybová terapie
Aktivní cvičení psů s využitím různých nebalančních i balančních pomůcek typu bedýnek, čoček, ježků, míče, kuželů, kavaletů, ... Cvičení je cíleno na posílení/protažení konkrétních svalových skupin, na vyvážení svalových disbalancí, na udržení psa v kondici. Každé cvičení je sestavováno na míru konkrétnímu zvířeti. Základem je pak cvičení doma, bez kterého by se tato terapie neobešla. Práce je založena na pozitivním přístupu ke psovi. Cvičení je vhodné pro psy v každém věku, za dodržení pravidel a přizpůsobení cviků konkrétnímu jedinci. Je zejména ideální pro psí sportovce, kteří díky pravidelnému aktivnímu cvičení udrží v kondici, což se může pozitivně projevit na výkonu, ale i pro aktivní "gaučáky", u kterých je velmi žádoucí, udržovat pohybový aparát ve zdravé kondici.
Magnetoterapie
Jde o šetrnou nebolestivou fyzikální terapii, využívající pulzní magnetické pole. Toto pole působí na organismus, podporuje jeho regeneraci, hojení tkání a celkovou dobrou kondici. Ocení ji zejména psi s chronickými problémy, psí sportovci a geriatrici.
Konkrétně působí příznivě na:
- prokrvení tkání
- jako analgezie (pomáhá od bolesti)
- má protizánětlivé účinky
- uvolňuje svalstvo a zároveň regeneruje svalstvo například sportujících psů
- posiluje kosti a v případě například zlomenin působí příznivě na hojící se tkáň
- posiluje imunitu a celkovou pohodu psa
Magnetoterapeutický přístroj je možné zapůjčit a terapii si pak na svém psovi můžete provádět v pohodlí domova. Toto je velmi žádoucí, protože pro dosažení optimálních výsledků je dobré, aby pes podstupoval terapii alespoň 3 týdny každý den. Cena zapůjčení viz sekce cenník.
Aromaterapie
Při terapiích je možno využit zklidňující aromaterapeutické olejíčky. Použávám přípravky od firem Dokonalá láska, Karel Hádek nebo Saloos. Zvířata mají možnost přičichnout si z čichacích tyčinek, nebo přímo z Vašich dlaní.
Kozlík lékařský: Kozlík lékařský je svými účinky známý už z dob antického Řecka a Říma. Kořen sloužil ke zlepšení spánku. Jeho latinský název Valeriana značí jeho schopnost podporovat zdraví a sílu. Kozlíkový extrakt nebo éterický olej je velmi oblíbený i u zvířat, zejména u koček, na které má zklidňující efekt.
Růže damascénská: excitace, hormonální problémy u samic, trauma v minulosti či přítomnosti. Redukce adrenalinu, progesteronní zdroj a relaxant.
Směs bylin Láska 15: Pro zmírnění bolesti pohybového aparátu. Vhodné pro starší zvířata s chronickými pohybovými obtížemi, ale i pro sportovně aktivní zvířata. Příjemně harmonizuje psychiku a nervovou soustavu. Pro komfortizaci dýchání a uvolnění dýchacích cest.
Směs bylin Láska 50: Směs pro rychlé zklidnění. Jedná se o synergickou čiště přírodní směs pro rychlé zklidnění emocí a pozitivní změu nálady. Otevírá cestu k další adaptai, socializaci a práci se zvířetem (i člověkem)
Meduňka indicium: Celkově uklidňuje, harmonizuje organismus, zlepšuje náladu. Využívaná je při stavech vyčerpání a frustraci.